Kopání vchodu - červen 2004

Účastníci: Pavouk, Honza a pražáci Michal (Knak) a Petr Smíšek

Čtvrtek 24.6.

S Oldou jsme se stavili k Matesovi pro matroš, v Brně nakoupili jídlo a kolem 22:00 vyrazili na cestu.Pátek 25.6.

Po celonoční jízdě autem se dostáváme do obce Bovec, kde máme s klukama z Prahy sraz ráno u spodní stanice lanovky na Kanin. Ten den ale lanovka nejezdí, navíc prší a proto se hlavní akce přesouvá na sobotu.

Jedeme si prohlédnout největší vyvěračky Kaninu, které překvapili zvýšeným množstvím vody. Dle informací od místních i dle vodnatosti vyvěraček lze usuzovat na ještě velké množství sněhu nahoře, což se druhý den potvrzuje.

Večer chvíli svítí slunce, sušíme mokré věci u Soči, večeříme a chystáme se na druhý den. Předpověď počasí je slibná.Sobota 26.6.

Už před sedmou jsme u lanovky. Obloha polojasná, vypadá to dnes dobře. Auty ještě vyjíždíme na stanici B, odkud v 8:00 jedeme nahoru. Sněhu tu je opravdu ještě dost. Přesouváme se k chatě, kde kluci ve sklepě revidují materiál a za chvíli už vyrážíme ke vchodu. U Češky jsme kolem poledne. Olda, který dorazil na místo první, již z dálky hlásí to, co celou cestu tušil. Celý vchod je plný sněhu.

Místo fotíme a nakonec se přece jen rozhodujeme kopat. Přece to nemůže být souvisle zaplněný sněhem! Domněnka se po prvním vykopaném metru potvrzuje. Narážíme na velkou dutinu, za kterou je ale zase sníh. Tak se postupně po pár hodinách kluci dostávají do hloubky asi 20m. Zdá se, že dál se již nedostaneme a pokud se má uskutečnit letos plánovaná akce Kóty, bude nutné vyslat na Kanin ještě alespoň jednu skupinu, která by snad již zbytek sněhu zvládla.

Balíme se a kolem 17:00 vyrážíme na cestu zpět. Jdeme přes letní bivak, Olda nám ukazuje vchody do dalších jeskyní a po pár hodinách jsme opět dole u aut. Ještě se převléknout a rychle "Pod fíky" na picu.Neděle 27.6.

Probouzíme se u Soči, kam nás Pavouk již po tmě dovedl. Nasnídat se, zabalit věci a ještě se jdeme zchladit k Soči a podívat se na soutěsky. Před polednem pak vyrážíme na zpáteční cestu. V Mikulově gulášek, kafíčko a ve 20:00 jsme doma.